Deep Impact z prvej ruky: poletí sa zrejme k ďalšej kométe


Naša kolegyňa Jana Pittichová dnes odpovedala na otázky, spojené s nárazom do kométy Tempel 1: "NASA je spokojna, teraz mame par mesiacov na to, aby sme nasli novy objekt a poletime k nemu."

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dobre ranko, debatovala som s kolegami o otazkach, ktore ste mi poslali.

1/ Na fotkach vidno záblesk. Kde sa vzal? Veď v projektile nebola výbušnina - alebo bola? Je to len slnečné svetlo, odrazené od výtrysku ľadu a prachu v mieste dopadu?

Projektil neniesol ziadnu vybusninu. Bola to iba cista med a potom pristroje ako kamera na navigaciu a maly motor na manevrovanie. Ten zablesk bol iba odrazene slnecne svetko od malych prachovych casti a potom narazova vlna, ale neviem ci by mala byt viditelna. Skor je to zvukova a tlakova vlna po naraze. Tak sme to tu debatovali aj s kolegom, ale na nic lepsie ako na odrazene svetlo sme neprisli.

2/ Keby som letel okolo jadra kométy, videl by som ho voľným okom? Je tam ešte dosť slnečného svetla, alebo už dosť tma a obraz bol zosilnený elektronicky?

V tej vzdialenosti od Slnka je stale dost svetla, asi 1/3 svetla ako na Zemi pocas poludnia, takze by sme videli kometu volnym okom. Snimky neboli vobec zosilnene.

3/ Fotka, ktorá je na adrese

http://deepimpact.jpl.nasa.gov/home/index.html

je vraj urobená 20 sekúnd pred nárazom. To znamená - zo vzdialenosti 200 kilometrov? Cez pol Slovenska?

Ano aj to bolo urobene 20 sekund pred narazom, sonda leti 10 km/s, tak to je 200 km. Slovensko je malicke :-)

4/ Tie diery na povrchu jadra - to môžu byt krátery po zrážkach, alebo po úniku plynov zvnútra jadra?

Presne sme to urcili: niektore kratery su po zrazke z inymi telesami, napriklad meteoritmi alebo medzihviezdnym prachom. Niektore su po uniku plynu z jadra komety. Presnu analyzu zatial nemame.

5/ Aký asi kráter vznikol na kométe po náraze? Asi do akej hĺbky projektil prenikol?

Zatial mame iba velmi predbezne udaje a jedine co vieme, ze krater je asi 100 m velky a nevieme ako je hlboky. Bolo tam hned po naraze vela mikroskopickeho prachu okolo, takze nebolo vidiet do akej hlbky krater siaha. Na nestastie sme stratili nejake snimky po prelete materskej druzice chvostom komety - snimky ktore ukazuju jadro z druhej strany. Neviem, kam sa tieto snimky stratili :(

Ale co je dost smutne pre nas, ze chvost komety bol iba trosku jasnejsi len pocas 24 hodin a teraz je uz jas na normalnej urovni. Tak isto mnozstvo plynu sa zvysilo iba hned po naraze - po 24 hodinach to bolo uz zas na normalnej urovni. Ziadne nove aktivne oblasti sa na jadre nevytvorili. To znamena, ze povrchove vrstvy, kde je usadeny stary prach, su hlbsie ako sme ocakavali: je to pravdepodobne niekolko desiatok metrov.

Ale dobra sprava je, ze NASA bola velmi spokojna s nasim projektom. Bol uspesnejsi nez vsetky projekty na Mars. Odsuhlasili nam pokracovanie a tym padom dalsi pokus na druhu kometu. Teraz mame par mesiacov na to, aby sme nasli novy objekt a poletime k nemu. Este to nie je presne premyslene, ale je tu moznost, ze by sme do tej dalsej komety narazili celu matersku druzicu. Je to super - a uz sa tesim, ako tento projekt bude pokracovat.

To je asi zatial vsetko. Dnes mam posledne pozorovanie, ale mame velmi zle pocasie. Prsi tu, tak sme zatial ani neotvorili kopulu. Este dobre, ze tieto mraky prisli az teraz a nie pred tyzdnom!

Zajtra idem domov do Honolulu. Musim rychlo spracovat vsetky udaje a pripravit sa na pracovnu schodzu s celym pozorovacim timom o dva tyzdne, a potom na medzinarodnu konferenciu na zaciatku augusta v Brazilii.

Potom ma este caka bitva na sportovom poli. Neviem, ci som vam spominala, ale pred mesiacom som mala moj prvy polovicny triatlon ironman. Nejako sa mi zadarilo a kvalifikovala som sa na Majstrovstva sveta - zelezneho muza v Kone. Bude to 15. oktobra a to bude cely ironman: 4 km plavat, 180 km na bicykli a potom bezat 42 km maraton. Takze mam co robit, aby som sa trosku na to pripravila.

Vsetko dobre a prijemny pracovny tyzden. Ak by ste cokolvek potrebovali, nevahajte a napiste, budeme v spojeni.

S pozdravom
Jana Pittichova
(Astronomicky ustav SAV)


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

P.S.: Telefony z pondelka 4. jula:

Cislo sem je 001-808-974-4201. V nasledujucich dnoch na mobil: 001-808-258-6858, ale signal na Mauna Kea nie je velmi silny, tak obcas je moj mobil nefunkcny.

Cislo do prace v Honolulu: 001-808-956-7211.





Obrázky:


Fotografia v umelých farbách ukazuje jadro kométy asi 50 minút po náraze projektilu a jej chvost – mrak prachových častíc, vyrazených do vákua.



Snímka jadra, ktorú urobil snímač samého projektilu pred dopadom. Hladké oblasti (vpravo hore a vľavo dolu) sú zrejme mladšie než tie, na ktorých vidno krátery, pravdepodobne impaktného pôvodu. Jadro má priemer asi 5 a dĺžku 7 kilometrov.




Dátum a čas: 4.12. 2024 15:43:02 CET
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!