Vitajte na stránkach venovaných projektu na podporu popularizácie astronómie na Slovensku.

Doba trvania projektu: 1. 1. 2007 - 31. 10. 2009

Heslár

Jupiter

Čo má vedieť študent

Jupiter je piatou planétou podľa vzdialenosti od Slnka. Patrí medzi obrie planéty, je z nich najväčší. Jupiter je viac ako 2 krát hmotnejší než všetky ostatné planéty spolu, je 318 krát hmotnejší ako Zem. Stredná vzdialenosť Jupitera od Slnka je 5,2 astronomických jednotiek čo je asi 778 miliónov km.
Predpokladá sa, že Jupiter má malé kamenné jadro veľkosti 10 až 15 hmotností Zeme. Nad jadrom je podstatná časť planéty tvorená tekutým kovovým vodíkom. Plynné planéty ako Jupiter, nemajú pevné povrchy, ich plynný materiál je jednoducho s klesajúcou výškou stále hustejší. Polomery a priemery uvádzané pre tieto planéty odpovedajú dohodnutej hladine, v ktorej je tlak 1 atmosféra (rovnaký ako na povrchu Zeme). To čo vidíme ako ohraničenie týchto planét sú horné vrstvy oblakov vysoko v atmosfére.
Najnápadnejším útvarom v atmosfére Jupitera je Veľká červená škvrna – atmosférický vír, do ktorého by sa zmestili 2 zemegule. Jupiter vyžaruje viac energie do priestoru ako jej získava zo Slnka.
Doteraz poznáme 63 mesiacov. Prvé 4 objavil už v roku 1610 Galileo Galilei. Na základe pozorovaní ich zákrytov určil Ole Rømer rýchlosť šírenia svetla.
Sonda Voyager 1objavila okolo Jupitera 4 slabé prstence.
Po Slnku, Mesiaci a Venuši je štvrtým najjasnejším telesom na oblohe. Bol známy už v staroveku ako jasná vandrujúca hviezda. Keďže je najväčšou planétou, meno dostal po Jupiterovi - hlavnom bohovi rímskej mytológie, (gréckym ekvivalentom je vládca Olympu Zeus).

Jupiter

Editované MaHu