Dobré ráno, kométa! Blíži sa Deep Impact.


V pondelok ráno budeme všetci počuť o zrážke projektilu s kométou. Z Honolulu sa nám ozvala naša astronómka Jana Pittichová:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Tak mi napadlo, ci by sme nechceli uverejnit kratku spravu o projekte NASA Deep Impact. Je to ten vesmirny program, na ktorom pracujem a pisala som o nom v mojom predchadzajucom prispevku.

Prepacte za neskore upozornenie, ale teraz par dni pred vrcholom programu finisujeme a nejako mi to vypadlo z hlavy, ze by bolo dobre o tam aj nieco napisat pre SAV-ku. Tu su teda niektore technicke informacie o projekte Deep Impact.

Kozmicka sonda odstartovala len 12. januara tohoto roku. V pondelok 4. jula preleti popri jadre komety Tempel 1 a na nu vystreli 370-kilogramovy medeny projektil. Tento jedinecny projekt nam umozni studovat hlbsie, vnutorne vrstvy jadra komety ako aj fyziku vzniku kraterov na planetach a telesach slnecnej sustavy.

Pozorovanie a modelovanie prachovej komy komety Tempel 1 pre projekt Deep Impact bola v sucasnosti moja najdolezitejsia praca, od ktorej zaviselo, ci pristroje sondy nezmlknu skor, ako si sonda splni svoje ulohy. Pocas minulych par mesaicov uz dostavame kalibracne snimky z kozmickej sondy. Pri dopade projektilu na jadro komety budu vsetky dalekohlady sveta mierit na kometu Tempel 1. Dopad projektilu rozrusi z casti povrch jadra komety a vyrazne zvysi jej aktivitu a jasnost.

Pred, pocas a po dopade projektilu na jadro komety budu vsetky havajske dalekohlady pozorovat a zaznamenavat jej aktivitu.

Ja odchadzam v piatok rano 1. jula pozorovat na 3,6-metrovom dalekohlade na Mauna Kea (Canada-France-Hawaii Telescope, CFHT). Kometu budem pozorovat CCD kamerou MegaCam, ktora ma zorne pole 1 stvorcovy stupen. Z vysokou rozlisovacou schopnostou budeme jedno z mala observatorii, ktore mozu pozorovat vyvoj prachovych castic pred a po dopade projektilu v mierkach niekolkych cm. Zrazka projektilu s kometou sa uskutocni 3. jula o 19:53 miestneho casu. Ak predpokladame, ze prachove castice sa budu pohybovat maximalnou rychlostou 1km/s, uz po niekolkych minutach budeme schopni pozorovat vyvoj a pohyb malych mikronovych a milimetrovych castic. Samozrejme, castice velkosti niekolko centimetrov az metrov sa budu pohybovat omnoho pomalsie a bude trvat niekolko hodin az dni, kym budeme schopni zaznamenat ich vyvoj. Z tohto dovodu budeme pokracovat v pozorovani aj dalsie dve noci po zrazke projektilu s kometou a potom poslednu noc 10. jula, co bude prave tyzden po vytvoreni kratera v jadre komety. Prvu sobotnajsiu noc budeme mat pripravene pozorovanie a kalibracne snimky komety a prachu v okoli jadra komety, ktore nam pomozu rozlisit zmeny vo vyvoji prachovych zrn - rychlost a drahu.

Zatial asi tolkoto, ja sa mozem priebezne ozvat a posielat spravy z pozorovania. Tak isto ak budem mat nejake zaujimave obrazky.

Predpokladam ale, ze tie nebude problem najst na hociakej web stanke. Urcite budu pristupne na web stanke Deep Impact:

http://deepimpact.jpl.nasa.gov/home/index.html

Alebo na:

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/astropix.html

Tak isto stanica BBC robila reportaz s mojou sefkou Dr. Karen Meech a budu vysielat priamy prenos z Mauna Kea.

Vsetko dobre a prijemny vikend!

RNDr. Jana Pittichova, PhD.
Institute for Astronomy
2680 Woodlawn Dr.
Honolulu, HI 96822
001 (808) 956-7211
jana@ifa.hawaii.edu

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

P.S.: Prekvapujúco dobrú fotografiu kométy z 19. júna, zo vzdialenosti 13 miliónov kilometrov, nájdete i s komentárom na adrese:

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap050629.html

Pozrite si aj:

http://www.jpl.nasa.gov/multimedia/deep-impact/index-flash.html

 





Obrázky:


Predstava výtvarníka o sonde, blížiacej sa ku kométe Tempel 1. Modrá obloha je však vyložená fikcia, vo vákuu je totiž dokonalá tma. Aké-také svetlo môže byť iba na tej strane jadra, kde je chvost kométy. Jadro má približne rozmery Manhattanu a projektil naň dopadne rýchlosťou asi 10 km/s.




Dátum a čas: 29.3. 2024 07:18:23 CET
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!