Je počet 8 planét definitívny?


V utorok 6. novembra 2007 v seriáli astronomických prednášok v Bratislave vystúpi Ján Svoreň s témou "Je počet 8 planét definitívny?"

Astronóm RNDr. Ján Svoreň, DrSc., riaditeľ Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici, predstaví v prednáške Pluto a jeho cestu od planéty k trpasličej planéte. Hovoriť bude tiež o dôvodoch k zaradeniu Pluta medzi planéty pred 76 rokmi a tiež o tom, čo predchádzalo preradeniu Pluta v auguste 2006 medzi "trpasličie planéty".

"V posledných 15 rokoch bolo objavené množstvo telies za dráhou Neptúna (dnes je známych zhruba 1 000 telies z odhadovaného počtu približne 70 000 s priemerom väčším ako 100 km) – sú to tzv. ľadové objekty vonkajšej Slnečnej sústavy tvoriace Edgeworthov-Kuiperov pás, pričom niektoré z týchto objektov sú dokonca väčšie ako Pluto. Stále zreteľnejšie sa ukazovalo, že Pluto nie je planétou, ale len jedným z veľkých objektov tohto pásu. Po štyroch planétach zemského typu, oddelených od štyroch obrích planét hlavným pásom asteroidov, nasleduje trpaslík Pluto, ktorí nepatrí ani k jednej z týchto skupín. Bolo zrejmé, že objavy väčších objektov budú pribúdať. Ak sme teda nechceli mať 100 planét, bolo nutné ustúpiť z tradicionalistického prístupu a uviesť našu nomenklatúru vesmírnych telies do súladu so skutočnosťou," povedal nám na margo obsahu utorkovej prednášky Ján Svoreň. Zaujímavý bude iste aj obsah rezolúcií Medzinárodnej astronomickej únie prijatých v auguste 2006 na kongrese v Prahe, ale aj ich slabé miesta a riziká pre budúcnosť.

Ďalšia časť prednášky bude venovaná venovať štruktúre Edgeworthov-Kuiperovmu pásu a počiatočnému vývoju Slnečnej sústavy. Ukazuje sa, že potenciálne by nás mohol Edgeworthov-Kuiperov pás naučiť viac o formovaní veľkých planét, než planéty samotné. Potom lepšie pochopíme aj tvorbu planét zemského typu. To je hlavný dôvod prečo dnes výskum Edgeworthov-Kuiperovho pásu považujeme za najdôležitejšiu otázku modernej planetárnej vedy. Objav viac ako 1000 týchto telies umožňuje štúdium štruktúry Edgeworthov-Kuiperovho pásu. Všetky teórie vzniku Slnečnej sústavy musia vysvetliť vznik subpopulácií, problém chýbajúcej hmoty v Edgeworthov-Kuiperovom páse a jeho dynamické nabudenie.

Na záver bude Ján Svoreň hovoriť o faktoch, ktoré napovedajú, že počet osem planét nemusí byť definitívny.

Prednášateľ Dr. Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV i Tlačový odbor SAV Vás v utorok 6. novembra 2007 o 17.30 h pozýva do posluchárne F1 v pavilóne F1 na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Mlynskej doline v Bratislave.





Obrázky:


Ján Svoreň pri jednej zo svojich prednášok.



Viditeľnosť mesiaca Chárona (mesiac Pluta) zo Zeme a z obežnej dráhy bez rušenia atmosférou.



Porovnanie veľkosti Zeme, Mesiaca a kandidátov na trpasličie planéty.



Rozdelenie dráh transneptúnických telies.




Dátum a čas: 24.4. 2024 02:45:01 CEST
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!