Informácia o Venus Transit 2004

Gymnázium Poštová 9, Košice

Žiaci našej triedy zapojení do projektu sa o prechode Venuše cez slnečný disk dozvedeli od našej triednej pani profesorky na hodine fyziky. Vysvetlila nám, ako to bude prebiehať, že je možné do pozorovania sa zapojiť a výsledky odoslať prostredníctvom internetu až do Paríža.

Do projektu sa nás zapojilo spolu 23. Boli sme oboznámení s tým, ako si môžeme zostrojiť prístroje na pozorovanie, akými metódami sa dá úkaz pozorovať. Nakoniec sme sa rozhodli pre triedre a refraktory.

Všetci sme poctivo trénovali na trenažéri stopovanie kontaktov, aby sme 8.6.2004 neboli zaskočení úkazom. Pani profesorka nám dala rôzne materiály, aby sme si ich naštudovali. Boli v nich rôzne zaujímavé články o efekte čiernej kvapky, o bezpečnosti pri sledovaní úkazu, o spôsoboch merania a mnohé ďalšie zaujímavé veci.

Boli sme aj v planetáriu, kde nám rozprávali o planétach, konkrétnejšie o Venuši (povesti, objavenie Venuše,....). Bolo to veľmi zaujímavé, hlavne keď sme mali možnosť vidieť, kde sa Venuša nachádza v čase, keď sme boli v planetáriu a ako ďalej bude postupovať po oblohe.

3 dni pred prechodom Venuše popred slnečný disk sme mali generálku - všetko sme išli pripraviť a vyskúšať na miesto nášho pozorovania. Nastavili sme si stopky a nacvičovali sme si prácu so stopkami.

8.6.2004 sme sa všetci opäť stretli na pozorovacom mieste skoro ráno. Presne sme si všetci nastavili stopky podľa teletextu televízie STV1a prístroje na meranie. Podmienky na pozorovanie boli vynikajúce, bez oblačnosti. Druhý kontakt bol úplne bez problémov. Tretí kontakt bol trochu problematickejší, pretože oblačnosti začalo pribúdať a začal fúkať silnejší vietor. Ale predsa sa nám to podarilo.

Zbalili sme sa, pozapisovali sme kontakty a šli domov.

Väčšina z nás merala stopkami, ale k dispozícii sme mali aj jednu kameru a 3 fotoaparáty.


Bea a Julka


PS.: Počas pozorovania Venuše Bea vykríkla: „Aha vtáčik!“

To sme však netušili, že to bola orbitálna stanica ISS.

Preto ďakujeme p. J. Manekovi za túto informáciu.PROTOKOL Z POZOROVANIAPrístroj: refraktor – 1. Keplerov ďalekohľad

2. trieder

3.

Objektív ďalekohľadu: 1. Priemer: 5cm

Ohnisková vzdialenosť: 65cm

2. Priemer: 5 cm

3.

Metóda záznamu: video, digitálny fotoaparát

Metóda pozorovania: projekcia

Priemer priemetu disku Slnka: T2: 36cm

T3: 15,2cm

Miesto pozorovania: Slovakia, Košice, Košice západ, KVP, Wuppertálska ulica č.23

Súradnice:

Latitude: 48, 71228° North

Longitude: 21,22855° East

Spôsob zistenia súradníc: mapa- MS Autoroute

Súradnicová sústava:

Pozorovacie podmienky: T1: namerané len 1 žiakom

T2: 4

T3: 2

T4: nenamerané

Zdroj časového signálu: teletext STV1

Spôsob merania času: stopky

Poznámky: pozorovali sme kvapkový efekt